Karolina Szwed
Wellbeing – czyli jak dbać o zdrowie psychiczne?

Wellbeing, czyli dobrostan jawi się jako komponent zdrowia psychicznego. Jego badaniem zajmuje się m.in. Martin Seligman uważany za jednego z głównych twórców psychologii pozytywnej.

W ostatnich latach psychologia pozytywna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przyczyniła się ona do redefinicji psychologii, która przestała być nauką opisującą to, co patologiczne, a skupiła się także na tym co zwiększa i/lub utrzymuje dobrostan jednostek oraz grup. Zatem celem współczesnej psychologii nie jest już wyłącznie zmniejszenie objawów, ale także stymulowanie i wzmacnianie cech zdrowotnych. 

Dobrostan według definicji APA to stan szczęścia i zadowolenia połączony z niskim poziomem cierpienia, ogólnie dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym oraz dobrą jakością życia.

Martin Seligmann jest twórcą koncepcji PERMA, w której wyróżnił 5 wartości, składowych dobrostanu, ich pierwsze litery dały początek nazwie koncepcji:

Positive emotions – pozytywne emocje

Co do tego, że doświadczanie pozytywnych emocji wpływa na nasz dobrostan nie ma żadnych wątpliwości. Pozytywne emocje dodają nam energii, sprawiają, że czujemy się lepiej. Mówimy tutaj nie tylko o jednej z podstawowych emocji jaką jest radość, ale także o takich emocjach jak: wdzięczność, miłość, zadowolenie, entuzjazm.

Przy okazji pozytywnych emocji warto dodać, iż ich przeciwieństwem nie są emocje negatywne, lecz trudne. Nazywanie którejś z emocji „negatywną” nie jest odpowiednie zgodnie z myślą, że emocje stanowią źródło informacji na temat tego co się z nami aktualnie dzieje. Tak więc doświadczanie smutku wprawdzie nie jest przyjemne, jednak może stanowić dla nas cenną informacje – straciłam/em kogoś/coś ważnego.

Praktyczne wskazówki: rób więcej i częściej rzeczy, które lubisz, spędzaj czas z przyjaciółmi, sporządź listę rzeczy, za które jesteś im wdzięczna/y, posłuchaj muzyki, uprawiaj sport itd.

Engagement – zaangażowanie

Wykonywanie czynności, które przynoszą nam satysfakcje, sprawiają, że zapominamy o innych rzeczach, pozwalają nam doświadczać tzw. „flow”.

Praktyczne wskazówki: praktykuj uważność, oddawaj się swoim pasjom, spędzaj czas wśród natury, rób rzeczy, które pozwolą Ci się całkowicie odprężyć itd.

Relationships – relacje

Już Arystoteles mówił o tym, że człowiek jest istota społeczną. Psychologia to potwierdza – relacje z innymi sprawiają ze czujemy się potrzebni, możemy dawać oraz otrzymywać wsparcie. Dzięki relacjom z innymi ludźmi możemy przy okazji doświadczać wielu pozytywnych emocji.

Praktyczne wskazówki: regularnie spotykaj się z przyjaciółmi, znajdź grupę osób o podobnych zainteresowaniach, dbaj o relacje z bliskimi itd.

Meaning – poczucie sensu

Mowa tutaj o służenie czemuś więcej niż sobie samemu, oddawanie się jakiejś sprawie w pełni. Chodzi też o poczucie sensu życia, które możemy zyskać dzięki służeniu jakiemuś wyższemu celowi.

Praktyczne wskazówki: zaangażuj się w wolontariat, spędzaj czas z ludźmi, którzy są dla Ciebie ważni itd.

Accomplishments osiągnięcia

Osiąganie celów, które sobie wyznaczyliśmy daje nam poczucie sprawczości, podnosi naszą samoocenę, a także jest źródłem pozytywnych emocji. Wyznaczanie celów pozwala także nadać naszemu życiu określony kierunek.

Warto w tym miejscu wspomnieć też o celebracji osiągnieć. Często tylko odhaczamy kolejne punkty na liście celów. Ważne jest jednak, aby zatrzymać się i pomyśleć o tym, że zrobiliśmy coś co było/jest dla nas ważne i odpowiednio nagrodzić się za to.

Praktyczne wskazówki: wyznaczaj sobie cele, celebruj osiągnięcia, przypominaj sobie co udało ci się osiągnąć do tej pory itd.

Pamiętaj, dbaj o swój dobrostan codziennie, nie tylko od święta!

To te małe rzeczy, które robimy każdego dnia mają największe znaczenie!

 

Karolina Szwed – psycholog. W Poradni Psychologicznej Fundacji PROPER VIA prowadzi konsultacje dla dzieci i młodzieży, osób do 25 lat, a także dla dzieci  i młodzieży z zaburzeniem ze spektrum autyzmu oraz warsztaty psychoedukacyjne i Treningu Umiejętności Społecznych.

Wellbeing – czyli jak dbać o zdrowie psychiczne?
Przewiń na górę